Mūsu mērķi:
- veidot resursu ar informāciju par uzņēmējdarbības veidiem Latvijā un to atšķirībām.
- dot padomus grāmatvedības organizēšanai, to kārtojot patstāvīgi.
- sniegt padomus nodokļu apmaksas optimizēšanai.
- izskatīt ar uzņēmējdarbību saistītos likumus vienkāršā un ikvienam saprotamā veidā.
- dot iespēju prezentēt savus pakalpojumus un preces.
-
Tag Archives: IIN
Vai atšķiras no autoratlīdzības samaksāto nodokļu summa štata un ārštata autoriem?
Iedzīvotāja ienākuma nodokļa procentu likme nav atkarīga no tā, vai tas ir darbinieks vai ārštata autors. Vienīgā atšķirība ir atskaitot autora izdevumus, jo gadījumā, kad autors izmanto darba devēja telpas, iekārtas vai citus resursus, tos atskaitīt nedrīkst.
Lasīt tālāk…
Kādas atskaites jāsniedz pašnodarbinātajai personai?
Reizi ceturksnī VID jāiesniedz „Ziņojums par pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām”. Reizi gadā jāiesniedz gada ienākumu deklarācija (D) ar vismaz D3 pielikumu „Ienākumi no saimnieciskās darbības”.
Autoratlīdzība (honorārs)
Autoratlīdzība, jeb honorārs ir maksa, ko autors saņem par savu radošo darbu neatkarīgi no izpausmes formas literatūrā, zinātnē vai kādā no mākslas jomām. Neiedziļinoties likuma izpratnē par terminu autors, šī raksta ietvaros runa ir par personu, kas tā vai citādi ir līdzdarbojusies radīšanā un tagad ir tiesīga saņemt autoratlīdzību.
Lasīt tālāk…
Attaisnotie izdevumi
Attaisnotie izdevumi ir dažādas ar fiziskas personas dzīves kvalitātes uzlabošanu saistītas izmaksas. Tās ir tādas kā maksa par medicīnas pakalpojumiem, zobārstniecību, iemaksas dažādos krājkontos, apdrošināšanas prēmijas, izglītības un kvalifikācijas paaugstināšanas izmaksas, kā arī virkne citu. Visus tos vieno viens fakts – jūs varat atgūt daļu naudas, ko samaksājāt par tiem. Vienkāršāk sakot, saņemt atpakaļ IIN, ko samaksājāt valstij.
Lasīt tālāk…
Ar ko atšķiras nodokļu nomaksa SIA un pašnodarbinātajam?
Pirms nauda nonāk līdz cilvēkam SIA jānomaksā: uzņēmuma ienākuma nodoklis; darba devēja obligātās sociālās iemaksas (VSAOI); riska nodeva; darba ņēmēja VSAOI; iedzīvotāja ienākuma nodoklis (IIN); Pašnodarbinātajam pamatā ir jāmaksā tikai divi nodokļi: VSAOI; gada beigās IIN;
Kādi nodokļi jāmaksā pašnodarbinātajam?
VSAOI, jeb sociālais nodoklis. Kādos gadījumos un cik ir jāmaksā var izlasīt rakstā „10 iemesli, lai reģistrētos par pašnodarbināto.” Reizi gadā ir jāmaksā iedzīvotāja ienākuma nodoklis, 26% no peļņas: ienākumi – izdevumi – attaisnotie izdevumi + ar saimniecisko darbību nesaistītie …
Lasīt tālāk…
Vienkāršs piemērs darba ņēmēja algas aprēķinam, jeb cik no summas uz papīra (bruto) Tu saņemsi uz rokas (neto)
Noslēdzot darba līgumu vai runājot par algu ar darba devēju parasti tiek minēta alga uz papīra, jeb bruto. Kā uzzināt cik tad īsti saņemsi uz rokas, jeb neto algu? Principā aprēķins nav sarežģīts, taču nezinātājs var nojukt, tāpēc izskaidrošu uz vienkārša piemēra ar apaļu summu.
Lasīt tālāk…
10 iemesli, lai reģistrētos par pašnodarbināto
- Iespēja legalizēt savus ieņēmumus no saimnieciskās darbības.
- Sociālās garantijas, kā algotam darbiniekam.
Lasīt tālāk…
Patentmaksa, jeb „mēnešbiļete” pašnodarbinātajam
No 2010.gada 1.janvāra, atsevišķās nozarēs saimniecisko darbību veicoša, fiziska persona varēs izvēlēties IIN un SOC nodokļa vietā veikt vienu avansa maksājumu – patentmaksu.
5 iemesli kāpēc izvēlēties maksāt patentmaksu
Sociālās garantijas. Jāveic tikai viens maksājums neatkarīgi no ienākumiem, ja vien tie nepārsniedz 10 000 Ls gadā. Lai pieteiktos ir nepieciešams iesniegt tikai vienu papīru (Vārds, uzvārds, p.k., kontaktinformācija un darbības veids). To izskata piecu dienu laikā. Saņemtā atbilde arī …
Lasīt tālāk…