Mūsu mērķi:
- veidot resursu ar informāciju par uzņēmējdarbības veidiem Latvijā un to atšķirībām.
- dot padomus grāmatvedības organizēšanai, to kārtojot patstāvīgi.
- sniegt padomus nodokļu apmaksas optimizēšanai.
- izskatīt ar uzņēmējdarbību saistītos likumus vienkāršā un ikvienam saprotamā veidā.
- dot iespēju prezentēt savus pakalpojumus un preces.
-
Tag Archives: uzņēmuma līgums
6 galvenie iemesli nepārslēgt darba līgumu uz uzņēmuma līgumu un nekļūt par viltus pašnodarbināto
Uzņēmumi meklējot kā samazināt izmaksas, jo sevišķi krīzes apstākļos, nereti izvēlas pelēkus risinājumus, t.i. tādus, kas no pirmā acu uzmetiena nav nelegāli un tomēr neatbilst likumam. Viens no tādiem ir veicināt vai pat piespiest darbiniekus kļūt par pašnodarbinātajiem. Tādejādi darba devējs atbrīvojas no nodokļu sloga 24.09 % no darbiniekam samaksātās algas. Uz šī pamata darba devējs pat var piedāvāt paaugstināt samaksu par dažiem procentiem un nodrošināt juridisko un grāmatvedības jautājumu kārtošanu, kas pirmajā brīdī šķiet izdevīgi. Taču jāņem vērā, ka tāds darba devējs jums atsaka daudz vairāk.
Lasīt tālāk…
Kādā gadījumā ar nodarbināto personu slēdz uzņēmuma līgumu?
Saskaņā Ar Civillikumu Uzņēmuma līgumu slēdz gadījumā ja: “ar uzņēmuma līgumu viena puse uzņemas izpildīt otrai par zināmu atlīdzību ar saviem darba rīkiem un ierīcēm kādu pasūtījumu, izgatavot kādu lietu vai izvest galā kādu pasākumu” t.i. veic kādu līgumdarbu.
Ar ko atšķiras pašnodarbinātā algošana no parasta darba ņēmēja algošanas?
Lai nodarbinātu pašnodarbināto ir jāslēdz “Uzņēmuma līgums”, pretēji “Darba līgumam”, kuru paraksta darba devējs un darba ņēmējs. Uzņēmuma līguma gadījumā, nolīgtais pats veic savu nodokļu apmaksu. Tas nozīmē, ka viņam ir jābūt reģistrētam VID kā nodokļu maksātājam.