Autoratlīdzība (honorārs)

Autoratlīdzība, jeb honorārs ir maksa, ko autors saņem par savu radošo darbu neatkarīgi no izpausmes formas literatūrā, zinātnē vai kādā no mākslas jomām. Neiedziļinoties likuma izpratnē par terminu autors, šī raksta ietvaros runa ir par personu, kas tā vai citādi ir līdzdarbojusies radīšanā un tagad ir tiesīga saņemt autoratlīdzību.

Autoratlīdzību parasti saņem dažāda veida mūzikas izpildītāji, komponisti un producenti, grāmatu un rakstu autori, zinātnieki par atklājumiem, izgudrojumiem un patentiem (nejaukt ar patentmaksu), kā arī citi.

Reģistrācija

Lai arī kāda būtu sfēra, autors darbojas profesionāli, līdz ar to tā ir uzskatāma par saimniecisko darbību un ir jāreģistrē. Pēc teorijas no maksājamo nodokļu summas ir jāatskaita autora izdevumi. Par to, kas ir autora izdevumi vēlāk. Tas paver iespēju autoram, kas jau ir nodarbināts kā darba ņēmējs, izvēlēties nereģistrēties papildus kā pašnodarbinātajai personai un nemaksāt papildus darba vietā samaksātajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI). Attiecīgi, ja autoram honorārs ir vienīgie ienākumi, viņam ir jāreģistrējas VID kā pašnodarbinātajai personai.

Nodokļi

Ar 2010. gada janvāri no autoratlīdzības tiek ieturēts iedzīvotāja ienākuma nodoklis (IIN) 26% apmērā (iepriekš 15%). Šīs summas ieskaitīšanu budžetā nodrošina autoratlīdzības maksātājs, ja vien tā nav fiziska persona, kas neveic saimniecisko darbību. Maksātājs izsniedz autoram paziņojumu par samaksātajiem nodokļiem. Pie tam, IIN likme autoratlīdzībai nav atkarīga no tā vai persona ir darba līgums ar maksātāju.

Kā jau minēts iepriekš, ja autors nav nodarbināts, t.i. nav citu ienākumu, tad viņam ir jāreģistrējas kā pašnodarbinātajai personai un kā tādam jāmaksā VSAOI. Šādā gadījumā VSAOI likme ir 28.17 %, darba ņēmēja gadījumā autors no pārējiem ienākumiem maksās 9%, bet darba devējs par viņu klāt maksās 24.09%.

Kategorija Autoratlīdzība | Iezīmes , , | Bez komentāriem

Comments are closed.