Nereti rodas situācija, kad pašnodarbinātā saimnieciskajā darbībā iesaistās arī viņa laulātā dzīvesbiedre. Tieši tāpat ir iespējama arī pretēja situācija, kad pašnodarbinātā ir sieva, bet vīrs iesaistās viņas saimnieciskajā darbībā. Svarīgi ir parūpēties, lai arī pašnodarbinātā laulātajam, kurš nestrādā citu darbu, būtu sociālās garantijas arī šķiršanās, partnera bankrota vai, vēl sliktāk, nāves gadījumā. Šīs ir situācijas, no kurām visi centīsies izvairīties, toties pilnīgi pretēji ir gadījumā ar ģimenes pieaugumu.
Šāds scenārijs ir izplatīts. Vīrs nodarbojas ar naudas pelnīšanu un ir reģistrējies, kā pašnodarbinātais, bet sieva rūpējas par māju un pārējā laikā palīdz vīram darbos. Diemžēl nodokļus maksā tikai pats pašnodarbinātais, attiecīgi arī sociāli apdrošināts ir tikai viņš, bet partnere ir pilnīgi no viņa atkarīga. Labs piemērs ir amatnieks, kurš ar savu darbu pelna naudu un ir reģistrējies kā pašnodarbinātais. Vai vēl tipiskāka situācija, ir lauku saimniecība. Reāli saimnieciskajā darbībā ir iesaistīti abi laulātie, taču naudas lietas kārto viens no partneriem un attiecīgi tikai viņš ir reģistrējies, kā pašnodarbinātais. Te rodas problēma, jo otrs partneris nav sociāli apdrošināts. Gadījumā, ja pāris vēlas laist pasaulē mazuli, šis fakts nozīmēs svarīgas ģimenes ienākumu daļas zaudēšanu.
Lai risinātu šo problēmu likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, ir paredzēta iespēja arī pašnodarbinātā partnerei nodrošināt sev sociālās garantijas un tas ir pašnodarbinātā laulātā status. Tas dod iespēju arī otram saimnieciskajā darbībā iesaistītajam veikt VSAOI un saņemt sociālās garantijas.
Lai piereģistrētos par pašnodarbinātā laulāto nepieciešams
Tuvākajā VSAA nodaļā iesniegt pieteikumu par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai. Formu var atrast šeit VSAA mājas lapā “Personas reģistrācijas lapa par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai”
Klāt jāpievieno:
- laulības apliecības kopija.
- laulātā pašnodarbinātā statusu apliecinoša dokumenta kopija.